loading...
افسران جوان جنگ نرم
من انقلابی ام بازدید : 148 یکشنبه 16 آذر 1393 نظرات (0)

جیره بندی آب

دهه ۶۰ روزهایی که مشکلات پس از انقلاب و سال های جنگ بر کشور عارض شد خاموشی واژه ای ناآشنا برای ایرانیان نبود...

اما امروز در حالی که دولت داعیه خودکفایی در صنعت برق را سر می دهد انتظار خاموشی های برنامه ریزی نشده موضوعی قریب است. گفتند که خشکسالی و کمبود آب پشت سد های کشور موجب خاموشی های وقت و بی وقت در کشور شده است.

دهه ۶۰ روزهایی که مشکلات پس از انقلاب و سال های جنگ بر کشور عارض شد خاموشی واژه ای ناآشنا برای ایرانیان نبود. اما امروز در حالی که دولت داعیه خودکفایی در صنعت برق را سر می دهد انتظار خاموشی های برنامه ریزی نشده موضوعی قریب است. گفتند که خشکسالی و کمبود آب پشت سد های کشور موجب خاموشی های وقت و بی وقت در کشور شده است. مسوولان وزارت نیرو در توجیه خاموشی های اخیر اعلام کرده اند که در شرایط موجود و با توجه به خشکسالی با کمبود برق مواجه خواهیم بود و به نظر می رسد که کشور در تابستان با کمبود ۴ هزار مگاواتی برق مواجه باشد. در حال حاضر حجم آب موجود در پشت سد های کشور ۱۴ میلیارد متر مکعب برآورد شده است. این رقم نسبت به سال گذشته که حجم آب ۲۳ میلیارد متر مکعب بود ۴۰ درصد کاهش یافته است. آمارها نشان می دهد که ظرفیت نیروگاه های برق آبی در کشور حدود ۶ هزار و۵۰۰ مگا وات است که تنها ۱۰ درصد برق کشور را تامین می کند اما خشکسالی مهم ترین عاملی است که مسوولان وزارت نیرو برای خاموشی هایی که آغاز شده و به نظر می رسد موج گسترده آن در راه است عنوان می کنند، در سال جاری ظرفیت نیروگاه ها تقریبا به نصف تقلیل یافته و وزارت نیرو پیش بینی کرده است که ظرفیت تولید این نیروگاه ها در تابستان به کمتر از هزار مگا وات برسد. با این پیش بینی انتظار کمبود برق ۵ هزار واتی را برای تابستان باید داشت و به این ترتیب است که ایران با تمام ادعا ها در زمینه خودکفایی در تولید برق برای تابستان امسال دست به دامن واردات خواهد شد.

ایران با ارمنستان ،ترکمنستان و آذربایجان قرارداد واردات برق دارد. قرار است از این کشورها به ترتیب ۲۰۰، ۲۳۰ و۲۰۰ مگاوات برق وارد کشور شود ؛ اما با توجه به میزان پیش بینی شده کمبود برق در سال جاری به ویژه در تابستان این میزان واردات نیز چندان کارگر نخواهد بود و از خاموشی های وقت و بی وقت در تابستان امسال جلوگیری نخواهد کرد. در حال حاضر وزارت نیرو تمهیداتی را برای کاهش میزان مصرف در ادارات دولتی اندیشیده تا با صرفه جویی در این بخش بتواند بخشی از نیاز مصارف خانگی را تامین کند. همچنین وزارت نیرو با همکاری رسانه ملی تشویق مردم برای صرفه جویی را در دستور کار دارد اما به نظر نمی رسد تمهیدات اندیشیده شده برای مقابله با کمبود برق در سال جاری از این موارد فراتر رود. پیش بینی توسعه تولید لامپ های کم مصرف در طول سال های ۸۷ و ۸۸ و گنجاندن برنامه ای با این محور در بودجه سال ۸۷ هم یکی دیگر از راهکارهایی است که دولت در پیش گرفته است. در برنامه توسعه پنج ساله، کاهش یک درصدی تلفات در هر سال، پیش بینی شده، به طوری که دولت در سال گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان به این امر تخصیص داد. چرا که هنوز تابستان فرا نرسیده، با آمدن موج زودرس گرما در هفته گذشته بسیاری از شهرهای ایران به خصوص تهران با خاموشی های نسبتا قابل توجه مواجه شد. این در حالی است که عدم تامین برق کافی و جیره بندی برق در استان های گرمسیری کشور چون خوزستان مشکلات جدی را برای مردم به وجود آورده است. در شرایطی که وزارت نیرو تلاش می کند تا با تلقین موضوع صرفه جویی از میزان مصرف کاسته و شاید بار خاموشی ها را کم کند، تلفات برق در کشور چشمگیر است. هر چند مسوولان وزارت نیرو تلفات شبکه انتقال و فوق توزیع را ۵ درصد و در حد استاندارد های جهانی عنوان می کنند اما به گفته کارشناسان تلفات توزیع به بیش از ۲۰ درصد می رسد و این میزان تلفات رقمی است که در شبکه توزیع می تواند بسیاری از مشکلات کمبود برق را برطرف سازد. در این حال با توجه به اینکه تمهیدی برای جلوگیری از تلفات برق در دستور کار وزارت نیرو نیست توزیع برق وارداتی نیز با همین مشکل مواجه است و بخش عمده ای از آن هدر خواهد رفت.

بخشی که حتی صرفه جویی مردم نیز نمی تواند آن را جبران کند. در شرایطی که آمار دزدی برق در برخی از استان های کشور در حال افزایش بوده، قیمت یارانه ای برق به رغم تصویب تبصره ۱۱ همچنان برای مشترکان باقی است و شبکه های فرسوده توزیع آنچنان وسعت و گسترشی در کشور یافته اند که بازسازی و اصلاح آنها در کوتاه مدت امری محال به نظر می رسد، شاید چشم انداز دستیابی به آماری که در کشورهایی مانند کره جنوبی عملی شده است، اندکی دور از ذهن باشد. حتی اگر خشکسالی بر کشور عارض شده باشد این حق عادی مردم است که بتوانند در روزهای گرم تابستان با بهره گیری از نیروی برق و استفاده از وسایل خنک کننده روزهای گرم تابستان را سپری کنند؛ پس باز هم گناه عدم برنامه ریزی صحیح را دولت باید بر دوش کشد، به خصوص که بحران کم آبی را نیز باید بر مشکلات تابستان امسال مردم در بیشتر نقاط کشور افزود.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
................... وبــــــلــــاگ افســـــران جــــوان جـنــــگ نـــــــرم................
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 127
 • کل نظرات : 5
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 12
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 237
 • باردید دیروز : 83
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 964
 • بازدید ماه : 2,617
 • بازدید سال : 26,106
 • بازدید کلی : 128,377